Prawe wew czy Lewe zew ?

Prawe wew czy Lewe zew ?

Wyjaśniamy jak wybrać właściwy kierunek otwierania drzwi!


Najczęstszym błędem przy zakupie drzwi jest sposób ich otwierania. Tłumaczenia są różne! Jedni twierdzą, że drzwi otwierają prawą ręką więc są prawe, inni patrzą że klamka jest po lewej stronie więc są lewe, a prawda jest taka, że kierunek drzwi zależy od punktu widzenia :) Jak to? Już tłumaczymy! 
Aby poprawnie ustalić sposób otwierania należy spojrzeć na drzwi kiedy otwierają się na nas i w tym momencie jeżeli skrzydło otwiera się na naszą prawą stronę to są to drzwi prawe i adekwatnie lewe będą gdy otworzymy je na naszą lewą stronę. I już! No dobrze,  w takim razie po co określamy czy drzwi mają być wewnętrzne czy zewnętrzne ? Otóż to określenie przydaję się głównie przy drzwiach wejściowych ponieważ mamy tam wkładki z gałką, pochwyty (antaby), dekory itp więc koniecznie musimy określić czy drzwi będą otwierały się na zewnątrz czy do wewnątrz pomieszczenia aby producent mógł dopasować drzwi do naszych potrzeb. 

Na przykładzie: Jeżeli drzwi mają się otwierać na lewą stronę i stoimy przed wejściem do pomieszczenia lub mieszkania to będą to drzwi LEWE ZEWNĘTRZNE. W przypadku gdybyśmy chcieli zamówić drzwi otwierane do wewnątrz mieszkania, gdzie po otworzeniu skrzydło będzie po prawej stronie to musimy wybrać drzwi PRAWE WEWNĘTRZNE. 

Dla ułatwienia przed zamówieniem możemy posłużyć się schematem, który zazwyczaj znajduje się w katalogu danego producenta. 

Pamiętajmy także, że w przypadku drzwi wejściowych do mieszkania otwieranych do wewnątrz ościeżnica i próg będą po stronie klatki. Większość ościeżnic ma także widoczne otwory na śruby montażowe i część z nich może być widoczna od strony klatki.