Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Mając w perspektywie zakup nowych drzwi do mieszkania lub domu, sądzimy, że to prosta sprawa. Styl, kolor, przeszklenia i ozdoby – wszystko wydaje się po prostu banalne. Jednak, zagłębiając się w szczegóły, natrafiamy na problemy, o których w ogóle nie mieliśmy pojęcia, bo z reguły obce są nam takie terminy, jak drzwi przylgowe i bezprzylgowe. Sprawdźmy więc, co to znaczy i jakiego wyboru powinniśmy dokonać.

Co to są drzwi bezprzylgowe i przylgowe?

Drzwi przylgowe są znacznie częściej spotykane. Ich charakterystyczną cechą jest wcięcie, które sprawia, że drzwi po zamknięciu częściowo zachodzą na ościeżnicę fragmentem, zwanym przylgą.

Bezprzylgowe drzwi, zwane także drzwiami bezfelcowymi, mają z kolei prostą krawędź i w momencie ich zamknięcia, tworzą jedną płaszczyznę z ościeżnicą. To właśnie sprawia, że zamknięte drzwi tego typu wyglądają nowocześnie. Ościeżnica bezprzylgowa jest w stanie zapewnić maksimum prostoty i tym samym świetnie wpisać się w innowacyjne wnętrza.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe - które lepsze?

Oba rodzaje drzwi różnią się tak naprawdę detalami. W drzwiach przylgowych tak zwana przylga w doskonały sposób zasłania szczelinę pomiędzy skrzydłem, a ościeżnicą. W tego typu drzwiach widoczne są zawiasy, co dodaje im klasycznego charakteru.

Z estetycznego punktu widzenia, drzwi przylgowe lepiej wpisują się więc w klimat pomieszczeń, urządzonych w stylu tradycyjnym, czy nawet tych, utrzymanych w stylistyce retro.

Drzwi bezprzylgowe to skrzydło bez przylgi, które wraz z ościeżnicą tworzy jedną płaszczyznę. Zawiasy do drzwi bezprzylgowych stanowią dużą zaletę - okazują się one bowiem niewidoczne po ich zamknięciu.

Wadą może być natomiast bardziej skomplikowany sposób regulacji zawiasów i fakt, że muszą być niezwykle starannie zamontowane, co wymaga doświadczenia i jest czasochłonne. Jeżeli nie będą osadzone prawidłowo, bardzo szybko pojawi się różnica w szczelinie pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem drzwi.

Architekci wnętrz lubią drzwi bezfelcowe we wnętrzach, choć są one droższe od drzwi przylgowych ze względu na znacznie droższe zawiasy. Ten rodzaj drzwi, ze względu na walory wizualne są idealne do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, a nawet minimalistycznym, gdzie wszystkie meble mają prostą formę i są oszczędne w stylistyce.

Większość drzwi dostępna jest zarówno w wersji przylgowej jak i bezprzylgowej dlatego dla ułatwienia wprowadziliśmy podział na drzwioknabramy.eu . Teraz bez problemu można odnaleźć dany model w odpowiedniej wersji wykończenia.

Cena, cena, cena.. a co z zamkiem ?

Pomimo wyższej ceny, drzwi bezprzylgowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kupujących. Dla porównania wykonujemy zazwyczaj dwie wyceny aby w prosty sposób klient mógł zobaczyć różnicę nie tylko w produkcie ale także w cenie. Do tej pory też nikt nie wspomniał o zamku magnetycznym, który jest niemal zawsze stosowany przy drzwiach bezprzylgowych (wyjątkiem jest PORTA i INTER-DOOR gdzie zamek jest za dopłatą i można pozostać przy klasycznym zamku z języczkiem). 

A co z zamkiem ? Klasyczny czy magnetyczny ?

Do tej pory też nikt nie wspomniał o zamku magnetycznym, który jest niemal zawsze stosowany przy drzwiach bezprzylgowych (wyjątkiem jest PORTA i INTER-DOOR gdzie zamek jest za dopłatą i można pozostać przy klasycznym zamku z języczkiem). Zamek magnetyczny jest uzupełnieniem designu w skrzydle drzwi bezfelcowych, jego zastosowanie sprawia, że po otworzeniu drzwi nie widzimy charakterystycznego 'języczka'. Zapadka tego zamka automatycznie się chowa przy otwartych drzwiach ukazując jednolitą krawędź skrzydła natomiast po zamknięciu magnes umieszczony w zamku sprawia, że 'języczek' sam wskakuje na swoje miejsce w ościeżnicy. Dzięki temu rozwiązaniu zamykanie jest ciche, a zamek nosi też miano 'bezlklikowego' ponieważ nie słychać standardowego kliknięcia jaki wydaje zamek klasyczny przy zamykaniu drzwi.