Drzwi chowane w ścianę

Drzwi chowane w ścianę

Mieszkania bywają różne. Niektóre lokale są niewielkie i wymagają bardzo dobrej aranżacji przestrzeni, tak aby znalazło się w nich miejsce dla każdej ze stref, niezbędnych w mieszkaniu. Inne są duże, przestronne, czasem o charakterze loftu, gdzie architekt wnętrz może pokusić się o rozwiązania odważne i często bardzo oryginalne.

Co łączy tak różne podejście do kwestii urządzenia obu typów mieszkań? Otóż, zarówno w dużym lokalu, jak i w małym, bardzo dobrze odnajdują się drzwi przesuwne chowane w ścianie.

Drzwi przesuwne w ścianie

Na pierwszy rzut oka nikt by nie pomyślał, że lekkie drzwi przesuwne są tak uniwersalne. Wprowadzają one zupełnie inny sposób podziału przestrzeni, inny bo zdecydowanie łatwiejszy.

W małych lokalach, gdzie poszczególne wnętrza są niewielkie, bardzo ważne jest zachowanie tak zwanych ciągów komunikacyjnych. Chodzi przede wszystkim o to, aby poruszanie się po mieszkaniu nie stanowiło wyzwania dla domowników. A przecież każde skrzydło drzwi zabiera jakiś fragment powierzchni, która w małych pomieszczeniach jest wręcz na wagę złota.

Drzwi wsuwane w ścianę pozwalają właśnie na „uwolnienie” przestrzeni, a mówiąc wprost – takie drzwi są praktycznie niewidoczne i nie blokują wąskich korytarzyków, z kolei w pokojach pozwalają na większą swobodę przy ustawianiu mebli i innych elementów dekoracyjnych.

W dużych lokalach drzwi przesuwne chowane w ścianę spełniają nieco inne zadanie. W takiej sytuacji często mamy do czynienia ze zbyt małym rozgraniczeniem stref, na które podzielona jest cała powierzchnia. Otwarta przestrzeń, gdzie strefa wypoczynkowa miesza się czasem ze strefą kuchenną i jadalnianą, wymaga wyraźniejszego zaznaczenia granic.

Są sytuacje, w których niezbędne jest choćby czasowe oddzielenie poszczególnych przestrzeni. W takich momentach idealne są właśnie drzwi wsuwane w ścianę. Mogą być schowane lub wręcz przeciwnie – mogą stanowić kompletne odizolowanie pewnych stref.

Drzwi, które są, a jakby ich nie było

O drzwiach przesuwnych, które mają chować się w ścianie, trzeba pomyśleć już na etapie stawiania ścianek działowych. Ścianki muszą być odpowiednio przygotowane, tak aby kaseta drzwi przesuwnych zmieściła się w środku. W związku z tym grubość ścianki nie może być mniejsza niż 12,5-13 cm.

Taka ściana jest odpowiednia do umieszczenia w niej kasety konstrukcyjnej np. system KOMPAKT od Porty, która jest elementem całego systemu wewnątrzściennego. Metalowa kaseta wykonana została ze stali ocynkowanej, a w niej znajduje się system jezdny, składający się z szyny i specjalnych wózków, po których porusza się skrzydło drzwi.

W przypadku konieczności wykorzystania nietypowych rozwiązań, Porta wykonuje projekty indywidualne, a dzięki temu można zrealizować nawet bardzo odważne pomysły. Warto rozważyć taką ewentualność, szczególnie przy aranżacji dużych lokali i loftów.

Ciekawym rozwiązaniem są też drzwi teleskopowe. Najprościej rzecz ujmując, są to dwa skrzydła drzwiowe, chowane w jednej kasecie. Jedno skrzydło wysuwa się jako pierwsze i ciągnie za sobą następne. Taki system stosuje się wówczas, gdy musimy wykorzystać dwa skrzydła do oddzielenia przestrzeni, a jest możliwość zainstalowania tylko jednej kasety.

Najczęściej, we wszystkich systemach przesuwnych można wykorzystać dowolne skrzydła drzwiowe z oferty ich producenta. Nie ogranicza to więc w żaden sposób projektantów wnętrz, którzy mogą z całym rozmachem realizować swoje projekty.

Warto zauważyć, że w naszym sklepie są dostępne kasety BEZ CZEKANIA na produkcję. Jest to rewelacyjne rozwiązanie z uwagi na konieczność zamontowania całego systemu na etapie stawiania ścian działowych z G-K. W późniejszym czasie – już na etapie wykańczania wnętrza i montażu drzwi należy także zamontować skrzydło i ościeżnice do w/w systemu.

Nowością są także drzwi przesuwne ukryte w ścianie bez ościeżnic syntesis line. Specjalizuje się w tym firma ECLISSE i także wszystkie standardowe wymiary kaset (70, 80, 90) można znaleźć na naszym sklepie.